Hakların Korunması

5418
A) DEVLET ELİYLE KORUMA Yetkili makamlara giderek (dava açarak) hakkı korumak ve…

Türkiye'de Nemlilik ve Yağış

3714
Türkiye'de nem (mutlak nem, maksimum nem, bağıl nem) Oluşumlarına göre yağış tipleri…

KPSS Coğrafya Testi (21 Soru)

3213
1. Yaz mevsiminde mutlak nemleri eşit olan aşağıdaki kentlerden hangisinde bağıl nemin en…

KPSS Türkçe Tarama Testi (94…

3416
1. Bugün sabah evden dışarı çıktığımda her şey nasıl da farklı görünüyordu! önceden…


Osmanlı Devleti'nde Ekonomi

Osmanlı ekonomi anlayışı, devlet anlayışı ile yakından ilgilidir. Osmanlı devlet anlayışı, halkın mutlu ve refah içinde yaşatılmasıdır. Bu bakımdan ekonomik faaliyetlerin tümü reayanın sıkıntıya düşmeden bolluk içinde yaşamasını sağlayacak şekilde düzenlenmişti.

Ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayanan Osmanlı Devleti, toprağın işlenmesi ve vergilendirilmesi konusunda çok titiz davranmıştır.

MALİ YAPI

Osmanlılarda sağlam esaslar üzerine kurulmuş bir mali sistem vardı. Maliye teşkilatının başında sadrazama karşı sorumlu olan defterdar vardı. Osmanlı maliye teşkilatı içinde gelirlerin toplandığı ve masrafların yapıldığı çeşitli kalemler vardı. Bunların bir kısmı hazineye, bir kısmı defterdarlığa bağlıydı.

Mali suçlara ait davalara bakan maliye mahkemesi vardı. Osmanlı'da bugünkü anlamda bir bütçe olmamakla birlikte bir önceki yılın harcamaları rehber alınarak gelir gider bilançosu şeklinde kayıtlar tutmuşlardır. Osmanlılarda ilk bütçe Tarhuncu Ahmet Paşa tarafından düzenlenmiştir. (1652 -1653). XVIII. yüzyılın sonuna kadar devlet gelirlerinin toplandığı ve masrafların yapıldığı iki tür hazine vardı:

Konu anlatımını indirmek için tıklayınız...

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

YUKARI