Türkiye'nin Jeolojik Yapı…

7578
Büyük kısmı III. ve IV. jeolojik zamanlarda oluşmuş genç arazi yapısına sahiptir. Alp…

Yönetmelik ve Özellikleri

13050
Başbakanlık, bakanlıklar ve kamu tüzel kişileri ta­rafından çıkarılır. Yönetmelikle suç…

Türkiye'nin Yer Şekilleri

8518
Türkiye, çok engebeli ve yüksekliği fazla olan geniş bir ülkedir. Ortalama yüksekliği…

KPSS Türkçe Tarama Testi - 2

4218
KPSS Türkçe Tarama Testi - 2'yi indirmek için tıklayınız...


Osmanlı Devleti'nde Ekonomi

Osmanlı ekonomi anlayışı, devlet anlayışı ile yakından ilgilidir. Osmanlı devlet anlayışı, halkın mutlu ve refah içinde yaşatılmasıdır. Bu bakımdan ekonomik faaliyetlerin tümü reayanın sıkıntıya düşmeden bolluk içinde yaşamasını sağlayacak şekilde düzenlenmişti.

Ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayanan Osmanlı Devleti, toprağın işlenmesi ve vergilendirilmesi konusunda çok titiz davranmıştır.

MALİ YAPI

Osmanlılarda sağlam esaslar üzerine kurulmuş bir mali sistem vardı. Maliye teşkilatının başında sadrazama karşı sorumlu olan defterdar vardı. Osmanlı maliye teşkilatı içinde gelirlerin toplandığı ve masrafların yapıldığı çeşitli kalemler vardı. Bunların bir kısmı hazineye, bir kısmı defterdarlığa bağlıydı.

Mali suçlara ait davalara bakan maliye mahkemesi vardı. Osmanlı'da bugünkü anlamda bir bütçe olmamakla birlikte bir önceki yılın harcamaları rehber alınarak gelir gider bilançosu şeklinde kayıtlar tutmuşlardır. Osmanlılarda ilk bütçe Tarhuncu Ahmet Paşa tarafından düzenlenmiştir. (1652 -1653). XVIII. yüzyılın sonuna kadar devlet gelirlerinin toplandığı ve masrafların yapıldığı iki tür hazine vardı:

Konu anlatımını indirmek için tıklayınız...

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

YUKARI