KPSS Türkçe Tarama Testi (94…

3800
1. Bugün sabah evden dışarı çıktığımda her şey nasıl da farklı görünüyordu! önceden…

Cumhuriyet Dönemi Tarihi Özeti

27281
Türk devrimi saltanattan cumhuriyete, ümmetten ulusa, kulluktan vatandaşlığa, gelenekten…

2014 Siyasi Alanda Güncel…

10001
Anıtkabir komutanlığı tarafından 23 Nisan için hazırlanan Atatürk ve Çocuk adlı kitapta…

Anayasa ve Türleri - Türk…

5488
Anayasa kavramı ve tanımı Anayasa türleri (yazılı anayasa, yazısız anayasa, yumuşak…


Osmanlı Devleti'nde Bilim ve Teknoloji

Osmanlı Devleti klasik dönemde her alanda olduğu gibi bilim ve teknoloji alanında da çağdaş olan Avrupalı devletlerden daha üstündü. Bu üstünlüğü 17. yy.'a kadar devam etmiştir. Osmanlı Devleti'nde medreselerde İslami bilimler ile pozitif bilimler bir arada okutuluyordu.

Osmanlı Devleti'nde bu iki alanda da çok önemli bilginler yetişmiştir. Önemli bilim adamları şunlardır:

Kadızade-i Rumi: Matematik ve astronomi alanında çalışmalar yapmıştır. Ali Kuşçu, Kadızade-i Rumi'nin öğrencisidir.

Molla Fenari: Osmanlı Devleti'nin ilk şeyhülislamıdır. Mantık, Matematik, Astronomi ve dini bilimler alanlarında önemli ça-lışmalar yapmıştır.

Ali Kuşçu: Ünlü Matematik ve astronomi bilginidir. Semerkant'ta doğmuştur. Timur'un torunu Uluğ Bey'in hükümdarlığı sırasında Semerkant'ta bulunan rasathane'nin (gözlemevi) Müdürlüğünü yapmıştır. Uluğ Bey'in ölümünden sonra Fatih Sultan Mehmet'in daveti ile İstanbul'a gelerek Ayasofya Medreselerinde matematik ve astronomi dersleri vermiştir.

En önemli eserleri: Risale fi'l Fethiye (Fetih Risalesi), Risale-Hisap (Matematik Risalesi), Risale Fi'l Hey'e (Astronomi Risalesi)'dir.

Piri Reis: Ünlü Türk denizcisi ve coğrafyacısıdır. "Kitab-Bahriye (Denizcilik Kitabı)" adlı eseri ve çizdiği dünya haritaları ile bilinen Piri Reis, Osmanlı Donanmasında komutan olarak görev yapmıştır. Hint-Deniz Seferlerine katılan Piri Reis Portekizlilere karşı savaştı. 1554 yılında donanmayı Basra Körfezi'nde bırakıp döndüğü için suçlu görülerek idam edildi.

Piri Reis'in 1513 ve 1528 yıllarında çizdiği iki dünya haritasında Amerika Kıtası'nı, Atlantik Okyanusu'nu, Afrika kıyılarını ve diğer pek çok ayrıntıyı büyük bir isabetle çizmiştir. Ayrıca Antarktika Kıtası'nı keşfinden yaklaşık 350 yıl önce haritasında belirtmiştir.

Seydi Ali Reis: Ünlü Türk denizcisidir. Osmanlı Donanmasında komutan olarak görev yapmıştır. Hint-Deniz Seferlerinde Portekizlileri mağlup etti. Yoğun fırtına sebebiyle Hindistan kıyılarına kadar sürüklendi. Askerleri ile yaya olarak uzun süren bir yolculuktan sonra İstanbul'a döndü. Bu yolculuğu sırasında gözlemlediklerini ve yaşadıklarını "Mir'at'ül Memalik" (Memleketlerin Aynası) adlı eserinde toplamıştır.

Konu anlatımını indirmek için tıklayınız...

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

YUKARI