Türkiye'nin Yer Şekilleri

7477
Türkiye, çok engebeli ve yüksekliği fazla olan geniş bir ülkedir. Ortalama yüksekliği…

Tanzimat Dönemi

2946
II. Mahmut'un 1839'da ölümü üzerine yerine Sultan Abdülmecit geçti. Bu dönemde II. Mahmut…

Valinin Yetki ve Görevleri

44444
İl idaresinin başı ve yürütme organıdır. İli yetki ge­nişliği ilkesine göre yönetir. Adli…

Vatandaşlık Soru - Cevap

2985
Vatandaşlık Soru - Cevap dosyasını indirmek için tklayınız...


İnkılap Tarihi Özet Konu Anlatımı Özel

II. MEŞRUTİYETİN SEBEP OLDUĞU GELİŞMELER

1878 Berlin Antlaşması'yla Bosna-Hersek'i denetleme hakkına sahip olan Avusturya II. Meşrutiyet'in kavramlarından rahatsız olmuş ve Bosna - Hersek'i topraklarına katmıştır. Berlin Antlaşması ile özerklik kazanan Bulgar Prensliği, 1908 'de bağımsızlığını ka-zanmıştır. Yunanistan Girit'i işgal etmiştir. 31 Mart Olayı çıkmıştır.

31 MART OLAYI (13 Nisan 1909)

SEBEBİ: II. Meşrutiyete karşı bir ayaklanmadır.

SONUÇ: Selanik'te toplanan Hareket Ordusu İstanbul'a geldi. Ayaklanmayı bastırdı. Komutanı; Mahmut Şevket Paşa, Harekat subayı Mustafa Kemal'di.

ÖZELLİĞİ: Düzene karşı bir ayaklanmadır.

TRABLUSGARP (İTALYA SAVAŞI) (1911)

SEBEBİ: Siyasi birliğini geç sağlayan İtalya'nın hammadde ve pazar arayışıyla sömürge elde etme istemesi. İtalya, önce Fransa ve İngiltere'nin onayını almış ve Osmanlı Devletinden Trablusgarp'ı istemiştir. Sonra İtalyanlar Trablusgarp'ı işgal etmişlerdir.

GELİŞMESİ: Donanma yeterli olmadığından denizden kuvvet gönderilemedi. Mısır İngiliz işgalinde olduğu için Trablusgarp'ın işgaline engel olunamamış ve müdahale edilememiştir. Trablusgarp'ın savunması yerli halkı teşkilatlandıran Mustafa Kemal ve arkadaşları tarafından yapılmıştır. Derne, Tobruk ve Bingazi'de savaşıldı. İtalyanlar fazla ilerleyemediler. Bunun üzerine İtalyanlar; Oniki Adayı işgal ettiler.

SONUCU: I. Balkan Savaşının çıkmasıyla Trablusgrap'daki subaylar geri dönmüş; Trablusgrap savunmasız kalmıştır. Uşi Antlaşması imza edilmiştir.

UŞİ ANTLAŞMASI

1912'de imzalanan Uşi Antlaşmasına göre; On iki ada geçici olarak, Trablusgrap kesin olarak İtalyanlara bırakılmıştır. (İtalyanlar On iki Ada'yı boşaltmadılar, 1945'de İtalyanlar Yunanistan'a bıraktılar.

Konu anlatımını indirmek için tıklayınız...

Yorumlar  

0 #1 olvido74 31-01-2014 14:37
Paylaşım için teşekkürler.
Alıntı

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Benzer Öğeler (etikete göre)

YUKARI