Türkiye'de Mesleklerine Göre…

32136
İlk Türk kadın savaş pilotu: Sabiha Gökçen İlk Türk kadın tiyatro oyucusu: Afife Jale İlk…

Devlet

3958
DEVLETİN UNSURLARI Ülke: Devlet ancak belirli, yerleşik bir toplulukta söz konusu olur.…

KPSS Tarih Son Tekrar

6164
KPSS Tarih Son Tekrar Özet Konu Anlatımını İndirmek İçin Tıklayınız... (TAVSİYEDİR)

2014 Kültür Edebiyat…

15939
2011 yılı UNESCO tarafından Evliya Çelebi Yılı ilan edilmiştir. 2012 yılı UNESCO…

 • IMF (ULUSLAR ARASI PARA FONU): 1945 yılında ku-rulmuştur. Merkezi Washington'dur. IMF'nin en yetkili organı Guvernörler Kuruludur. IMF'nin para birimi SDR, Başkanı Christine Lagarde'dir. Türkiye IMF'ye 1947 yılında üye olmuştur. Türkiye'yi IMF ile ilişiklerde Hazine Müsteşarlığı temsil eder.
 • DÜNYA BANKASI (WB): 1945 yılında kurulmuştur. Türkiye 1947 yılında üye olmuştur. Temel amacı; gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere mali imkânları yönlendirerek, gelişmekte olan ülkelerin yaşam standartlarının yükseltilmesini sağlamak. Başkanı Jim Yong Kim'dir.
 • NATO (KUZEY ATLANTİK ANTLAŞMASI ÖRGÜTÜ): Avrupa'nın SSCB'ye karşı güvenliği için ABD ile II. Dünya savaşı sonrasında kurduğu savunma amaçlı birliktir. Nato'nun 5. Maddesi, üye ülkelere yapılan saldırı tamamına yapılmış sayılır. 4 Nisan 1949'da Washington'da 12 devletin imzalamış oldukları ittifak anlaşmasıdır. Kurucuları; Hollanda, Belçika, Portekiz, ABD, Fransa, İngiltere, İzlanda, İtalya, Lüksembourg, Norveç, Kanada, Danimarka'dır. 1952 yılında Türkiye ve Yunanistan'la aynı anda üye olmuştur. Merkezi Brüksel'dedir. Toplam 28 üyesi vardır. Genel sekreteri Jens Stoltenberg'dir. Türkiye'deki TSK kontrolündeki İncirlik hava üssü Nato'nun bölgesel depo üssüdür. İzmir Hava Üssü ABD hava kuvvetlerine bağlı en eski Nato üssüdür. Kıbrıs'ın Nato üyeliğini Türkiye veto etmiştir. 2009'da Nato'ya katılan son 2 ülke Hırvatistan ve Arnavutluk'tur.
 • G–8 ÜLKELERİ (FAKİRAJİ): Dünyanın en zengin 8 ülkesi tarafından kurulmuştur. Bu ülkeler; Fransa, ABD, Kanada, İngiltere, Rusya, Almanya, Japonya, İtalya'dır. Dünya ekonomisini elinde tutan ülkelerin sıralaması: ABD (%28), Japonya (%10), Almanya (%6), İngiltere (%5). (ABD, İngiltere ve Almanya aynı zamanda dış borcu en fazla olan ülkelerdir.
 • G–20 ÜLKELERİ (GROUP OF 20): Dünyanın en gelişmiş 19 ekonomisini ve AB'yi kapsayan grubun toplantılarına merkez bankaları Müdürleri ve ekonomi bakanları katılır. Türkiye, ABD, Hindistan, Japonya, Brezilya, Rusya, Almanya, Arjantin, Fransa, Suudi Arabistan, Meksika, Güney Afrika, Birleşik Krallık, Güney Kore, İtalya, Çin, Kanada, Avustralya, Endonezya ve Avrupa Birliği Dönem Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı...
 • D–8 ÜLKELERİ (GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER BİRLİĞİ): Bu ülkeler; Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır, Nijerya'dır. Bu ülkeler aynı zamanda İKÖ üyesidir. Dönem başkanlığı Pakistan'dadır. 2013'ten itibaren genel sekreter Seyyid Ali Musevi'dir.
 • EKONOMİK İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI(ÖRGÜTÜ) (EİT)): Türkiye, İran, Afganistan gibi ülkeler tarafından kurulan ve Sovyetler Birliği'nin yıkılmasıyla diğer Türk Devletleri'nin de dahil olduğu ekonomik örgüttür. EİT'nin 10 üyesi: Afganistan, Pakistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan, Türkiye. Ekonomik İşbirliği Örgütü üyesi ülkeler, aynı zamanda İslam Konferansı Örgütünün de (İKÖ) üyesidirler.
 • AGIT (AVRUPA GÜVENLİK VE İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI-OSCE): Merkezi Viyana'dır. Amacı; soğuk savaş sonrası ortaya çıkan tehlikelere karşı Avrupa'yı bölünmüşlükten korumak, işbirliği sağlamak. 35 kurucu ülke arasında Türkiye de vardır.
 • İSLAM KONFERANSI ÖRGÜTÜ (İKÖ): 1969'da Fas'ın başkenti Rabat'ta kurulmuştur. İslam ülkelerini tek çatı altında toplamak üzere 57 üyeye sahiptir. BM'de daimi olarak temsil edilir. KKTC, Rusya, Bosna üye değil gözlemcidir. Genel sekreteri, Suudi Arabistan eski Enformasyon Bakanı İyad Medeni'dir. Daimi sekreteryası 2005 yılından beri Türkiye'dedir.
 • ARAP BİRLİĞİ: 1945'te Mısır, Irak, Ürdün, Lübnan, S.Arabistan ve Suriye kurmuştur. Şu an 22 üyesi vardır. Genel sekreteri Amr Musa'dır. Dönem başkanlığı Katar'dadır. Mart 2012'de Bağdat'ta Arap Zirvesi Konferansı' düzenlenmiştir.
 • ŞANGHAY İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ: Üyeleri; Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan'dır. Sınır bölgelerinde askeri güven yürütmeyi amaçlasa da ABD'ye karşı farklı bir kutup oluşturmak için kurulmuştur. Türkiye Haziran 2012'de "diyalog ortağı" olarak kabul edildi.
 • BRIC Ülkeleri (Dünya ekonomisinde yükselen ülkeler): Bu ülkeler; Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin'dir.
 • OPEC (PETROL İHRAÇ EDEN ÜLKELER TOPLULUĞU): Petrol rezervlerinin 2/3'ünü elinde bulunduran 13 ülke. Kurucu ülkeler; S. Arabistan, İran, Kuveyt, Irak, Venezuela'dır.
 • OECD: (EKONOMİK KALKINMA VE İŞBİRLİĞİ VEYA İKTİSADİ İŞBİRLİĞİ VE GELİŞME TEŞKİLATI): 1960'da Paris Sözleşmesiyle kuruldu, Merkezi Paris'tedir. Ekonomik ağırlıklı çalışmaların yanı sıra, eğitim, çevre, enerji ve sosyal politikalar da üretmektedir. Avrupa Ekonomik İşbirliği Örgütünün (OEEC) yerini almıştır. Türkiye kurucu ülkelerdendir.
 • TÜRK İŞBİRLİĞİ KONSEYİ (TÜRKÇE KONUŞAN ÜLKELER ZİRVESİ): 2010 Eylülde İstanbul'da örgütlendi. Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan Konsey üyesidir. Türkmenistan sadece Devlet başkanı düzeyinde katıldı, üye değildir.
 • KARADENİZ EKONOMİK İŞBİRLİĞİ (KEİ): 1992'de kurulmuştur.
 • NABUCCO PROJESİ: Temmuz 2009 da Türkiye üzeriden (Rusya'ya alternatif olarak) batı ülkelerine doğalgaz taşınması için imzalanan anlaşmadır. Türkiye, Avusturya, Macaristan, Bulgaristan, Almanya, Romanya arasında imzalanmıştır.
 • GÜNEY AKIM PROJESİ: Kafkas doğalgazının Karadeniz altından balkanlara ve Avrupa'ya sevki için yapılan Rus projesidir. İmzalayanlar; Rusya, Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan, İtalya'dır.
 • OTTOWA SÖZLEŞMESİ: 1999'da mayınların imhası üretiminin yasaklanması için 146 ülke (Türkiye dahil) tarafından imzalanmış.
 • SCHENGEN ANLAŞMASI: 1985'te AB ülkelerinde pasaportsuz ulaşım imkânı tanınması için imzalandı. İngiltere ve İrlanda anlaşmaya taraf olmadı.
 • DEMİR İPEK YOLU PROJESİ: (BAKÜ-TİFLİS-KARS DE-MİRYOLU HATTI): Avrupa'dan Çin'e demiryoluyla kesintisiz yük taşıması için Bakü'den Kars'a kadar 180 km. demiryolu yapım projesidir. Kasım 2007'de başladı.

Yorumlar  

+1 #1 sanane 03-06-2015 18:31
:roll: Sağ olun, ödevimi yapıyorum.
Alıntı

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Benzer Öğeler (etikete göre)

YUKARI